Effie 2016'da Rekor Başvuru

Effie 2016'da Rekor Başvuru

Bu yıl sekizinci kez düzenlenen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri’nde 412 başvuru ile dünya ölçeğinde önemli bir başarı elde edildi. En etkili pazarlama iletişimi kampanyalarının ödüllendirildiği Effie Türkiye töreni 11 Mayıs’ta.

Adayların 36 kategoride yarışacağı Effie Türkiye’de bu yıl, geçtiğimiz aylarda kaybettiğimiz değerli iş adamı Mustafa Koç adına da bir Özel Ödül verilecek.

Reklamcılar Derneği ve Reklamverenler Derneği, Effie Worldwide Inc. iş birliğiyle bu yıl sekizinci kez düzenlenen Effie Türkiye Reklam Etkinliği Ödülleri’nde geçtiğimiz yıl 366 olan başvuru sayısı, bu yıl 412’ye ulaştı.

Etkin reklam ve pazarlama iletişimi alanında dünyanın en zorlu, itibarlı yarışması olarak kabul edilen Effie Ödülleri’nin Türkiye ayağına bu yıl 15’i Özel Ödül olmak üzere 36 kategoride başvuru yapıldı. Emlaktan otomotive, modadan telekom sektörüne kadar çok geniş bir yelpazede pazarlama ve iletişim etkinliğini ödüllendiren Effie Türkiye’ye, Ocak 2015 ile Mart 2016 arasında yayınlanan ulusal kampanyalar katıldı.

Jüri Başkanı Pura: “Effie farklıdır, ‘altın standart’ı belirler.”

Başvuru süresinin tamamlanmasının ardından bir açıklama yapan Effie 2016 Jüri Başkanı ve Reklamverenler Derneği Başkanı Ahmet Pura, Effie’nin 42 ülke ve 6 bölgede düzenlenen küresel bir etkinlik yarışması olduğunu belirterek şunları söyledi:

“Effie tüm yarışmalardan farklıdır, bir okuldur. Pazarlama etkinliğini, hedef-sonuç ilişkisini, iş sonuçları ve davranışsal metrikleri sektördeki tüm taraflara öğretir. Bir anlamda sektörümüzdeki diğer tüm yarışmalar için ‘altın standart’ı belirler. Effie’de yarışan da, jüri olan da kazanır.”

“İtibarla Büyüyenler” Özel Ödülü Mustafa V. Koç adıyla Takdim Edilecek.

Efffie Türkiye 2016’da bu yıl bir de ilk yaşanacak: İtibarla Büyüyenler Özel Ödülü, yakın zamanda kaybettiğimiz iş dünyasının en güçlü isimlerinden Mustafa V.Koç’un adını taşıyacak. Şirket itibarını artırmaya yönelik, sosyal sorumluluk, sponsorluk, PR projeleri, iç iletişim, halka arz, işveren markası olmaya yönelik çalışmaların başvurduğu kategori, şirketlerin kurumsal iletişim bölümlerinin yürüttüğü projelere açık.

Ödül Törenine Sayılı Günler Kaldı

Effie Türkiye 2016 takvimine göre jüri ön elemesi 26 – 27 - 28 Nisan'da, ana eleme 4 - 5 Mayıs'ta, ödül töreni ise 11 Mayıs'ta gerçekleşecek. Effie'de etkisi kanıtlanmış, sonuç alan ve yaratıcı pazarlama ve iletişim kampanyaları yarışıyor.

Ön Elemeyi Geçenler Endekse Dahil Olacak

Bu yıl ön eleme sonrası finale kalan başvuruların tam listesi kamuoyuna açıklanacak. Effie Ödülleri’nde ön elemeyi geçmek kritik değer taşıyor, çünkü Effie Global Endeksine girebilmek için ön eleme aşaması da önem taşıyor.
Effie Etkililik Endeksi, dünya genelinde pazarlama iletişimi endüstrisinin en etkili ajanslarını, reklamverenlerini, markalarını ve pazarlama yöneticilerini saptamak amacıyla açıklanıyor. Endeks, dünya genelinde düzenlenen Effie yarışmalarında finalist olanlar ve ödül kazananlardan oluşuyor.

Effie 2016 ile ilgili detaylı bilgi için http://effieturkiye.org/2016 adresini ziyaret edebilirsiniz.